Na automatické hlášky pri telefonovaní alebo automatcké odozvy pri prehliadaní webu sme si už akosi zvykli. Teraz ale nastupuje ďalší level – četovanie s „chatbotmi“ s umelou inteligenciou.

Čo je Chatbot?

Chatbot je program alebo software, ktorý umožňuje komunikáciu s používateľom prostredníctvom chatu alebo textovej správy. Sú obyčajne navrhnuté tak, aby odpovedali na otázky používateľov alebo im poskytli informácie alebo pomohli pri riešení problémov, či vykonávali určité úlohy. Chatboty môžu byť implementované rôznymi spôsobmi – napríklad pomocou AI (umelá inteligencia), strojového učenia alebo pravidiel, ktoré im umožňujú rozpoznávať a reagovať na špecifické frázy alebo slová. Môžeme sa s nimi stretnúť v rôznych aplikáciách, ako sú napríklad sociálne siete, messaging aplikácie, webové stránky alebo mobilné aplikácie.

Ilustračné foto

ChatGPT

Nedávno zdvihli obočie viacerí užívatelia, keď spoločnosť OpenAI v novembri 2022 uvoľnila verziu svoho robota ChatGPT. ChatGPT je skratka pre „Chat Generative Pre-training Transformer“. Je to variant modelu GPT (Generative Pre-training Transformer), ktorý bol vyvinutý spoločnosťou OpenAI, spoločnosť zaoberajúca sa výskumom umelej inteligenciea a jej produkt bol určený na generovanie reči. ChatGPT je navrhnutý tak, aby dokázal rozpoznávať a reagovať na príkazy alebo otázky používateľov prostredníctvom chatu alebo textovej správy. Tento model je schopný sa učiť z veľkého množstva textových dát a generovať prirodzenú reč, ktorá je podobná reči používateľa. ChatGPT sa používa pri vývoji chatbotov alebo iných aplikácií, ktoré potrebujú schopnosť rozpoznávať a reagovať na príkazy alebo otázky používateľov. Po zadaní dopytu nedokáže tento robot s umelou inteligenciou odpovedať iba na otázky ale aj písať eseje, básne a dokonca počítačové programy.

Vytvorené pomcou chatbota DALL E2.

Aké otázky vie ChatGPT riešiť?

Môžete sa opýtať na čokoľvek, ale autori navrhujú niekoľko tém, ako napríklad vysvetlenie fyziky, žiadosť o nápady na narodeninovú oslavu a získanie pomoci s programovaním. Prioritne bot komunikuje v angličtine, ale dokáže komunikovať vo viacerých jazykoch vrátane slovenčiny. Môžete požiadať o napísanie básne a keď to bude fádne, napíšete že je to málo vzrušujúce, a hľa, ChatGPT to prešpikuje slovami ako bojisko, adrenalín, hrom a dobrodružstvo.

Do akých krajností to vie ísť, dokumentuje tento príklad, kedy užívateľ požiadal ChatGPT o napísanie „ľudovej piesne o písaní zastaralého programu a o boji s celoživotnými omylmy“. Myslím, že to celkom zvládol.

Twitter je zaplavený používateľmi, ktorí predvádzajú zdatnosť AI pri generovaní umeleckých výziev alebo písaní kódu programov. Niektorí dokonca vo svojej vysokoškolskej práci vyhlásili, že „Google je mŕtvy“.

Spisovateľ CNET David Lumb zostavil zoznam niektorých spôsobov, ako môže byť ChatGPT užitočný, ale stále sa objavujú ďalšie. Jeden lekár hovorí, že bot použil na to, aby presvedčil zdravotnú poisťovňu, aby zaplatila pacientovi zákrok.

Iný užívateľ uverejnil návod, ako si pomocou CatGPT vytvoril plán na chudnutie, doplnený o kalorické ciele, stravovacie plány, zoznam potravín a cvičebný plán.

Zo zoznamu potravín v ľadničke si môžete nechať vytvoriť jedálny lístok na nasledujúci týždeň, alebo vytvoriť deťom unikátnu rozprávku na dobrú noc a to aj s náležitými ilustráciami. To všetko zadaním správneho dopytu do ChatGPT.

Ak sa potrebujete pripraviť na interview so zaujímavou osobou, môžete požiadať ChatGPT, aby vypracoval niekoľko podnetných otázok. Príspevok Setha Bannona na Tweeteri vám napovie viac.

Kde sú limity chatbotov?

ChatGPT presne nevie nič. Ide o umelú inteligenciu, ktorá je trénovaná na rozpoznávanie vzorov v rozsiahlych riadkoch textu zozbieraného z internetu, následne trénovaná s ľudskou pomocou, aby viedla užitočnejšie a zmysluplnejšie dialógy. Ako varujú autori, odpovede, ktoré dostanete, môžu znieť vierohodne a dokonca autoritatívne, ale môžu byť aj úplne nesprávne. Niekedy vás bot upozorní na svoje vlastné nedostatky:

Ako umelá inteligencia som navrhnutý tak, aby som dokázal odpovedať na otázky a poskytnúť informácie o rôznych témach z mojej databázy znalostí. Avšak, ako každý program alebo software, môžem mať chyby alebo môžem niekedy nedokázať poskytnúť presnú alebo úplnú odpoveď. Je dôležité si uvedomiť, že som len nástroj na poskytovanie informácií a nemôžem nahradiť skutočného odborníka alebo poradiť v prípade zdravotných alebo iných problémov. Ak máte akékoľvek pochybnosti o správnosti mojej odpovede alebo potrebujete profesionálne rady, odporúčam vám kontaktovať odborníka alebo relevantné zdroje.

Vývojári webu StackOverflow, ktorý slúži ako internetové fórum otázok a odpovedí pre rady programátorom, dočasne zakázali používanie ChatGPT, čo odôvodnili:

„Pretože priemerná miera získavania správnych odpovedí z ChatGPT je príliš nízka, uverejňovanie odpovedí vytvorených ChatGPT je značne škodlivé pre stránku a pre používateľov, ktorí sa pýtajú alebo hľadajú správne odpovede.“

Už skutočnosť, že softvér vôbec ponúka zmysluplné odpovede, je pozoruhodný posun v oblasti výpočtovej techniky. Počítače sú známe svojou exaktnosťou a odmietajú pracovať, pokiaľ nedodržíte presné požiadavky na syntax a rozhranie.

Veľké jazykové modely tak odhaľujú ľudsky prijateľnejší štýl interakcie, nehovoriac o schopnosti generovať čitateľné odpovede, ktoré sú hodnotovo niekde medzi kopírovaním a kreativitou.

Ako povedal Aaron Levie, výkonný riaditeľ spoločnosti zo Silicon Valley:

„Teraz máte počítač, ktorý dokáže odpovedať na akúkoľvek otázku spôsobom, ktorý dáva človeku zmysel“.

Ilustračné foto

Od admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.